DM • Odense Atletikstadion • Odense
24-26 aug., 2018
Arrangør: Odense Atletik
Kvinder
100 meter * Indl. * Finale200 meter * Indl. * Finale400 meter800 meter * Indl. * Finale1500 meter5000 meter10000 meter3000 meter forh.100 meter hæk * Indl. * Finale400 meter hækHøjdespringStangspringLængdespringTrespringKuglestødDiskoskastHammerkastSpydkastVægtkast3000 meter gang4 x 100 meter stafet4 x 400 meter stafet
Mænd
100 meter * Indl. * Finale200 meter * Indl. * Finale400 meter800 meter * Indl. * Finale1500 meter5000 meter10000 meter3000 meter forh.110 meter hæk400 meter hækHøjdespringStangspringLængdespringTrespringKuglestødDiskoskastHammerkastSpydkast15.88 kg5000 meter gang4 x 100 meter stafet4 x 400 meter stafet
100 meter • Indl. • Kvinder • Lørdag kl. 13:00
Antal heats: 3 • Til næste runde: 8 • Q: 1 • q: 5
# | Q | Resultat | Navn | Team | 1/1000 |
---|---|---|---|---|---|
HEAT 1 • w:+2.0 | |||||
1 | Q | 11.92 | Louise Østergård -94 | Randers Freja Atletik | .916 |
2 | q | 12.40 | Zarah Buchwald -95 | Hvidovre AM | .393 |
3 | q | 12.47 | Camilla Motzkus -97 | Odense Atletik | .462 |
4 | q | 12.59 | Mathilde Kreiberg Skou -02 | Aarhus 1900 | .590 |
5 | 12.74 | Fredrikke Dam Larsen -91 | Randers Freja Atletik | .737 | |
6 | 12.87 | Sarah Winther Jensen -99 | Skive AM | .869 | |
HEAT 2 • w:+1.1 | |||||
1 | Q | 12.02 | Mathilde U Kramer -93 | Frederiksberg IF | .016 |
2 | q | 12.16 | Thea Lyng Møller -01 | Aarhus 1900 | .154 |
3 | 12.72 | Annelouise Villum Jensen -96 | Aarhus 1900 | .713 | |
4 | 12.83 | Ida Boel -00 | Esbjerg AM | .827 | |
5 | 12.95 | Martha Danneskjold Rasmussen -02 | Aarhus 1900 | .942 | |
6 | 13.12 | Sarah Kristensen -00 | Skive AM | .114 | |
HEAT 3 • w:-0.2 | |||||
1 | Q | 12.18 | Astrid Glenner-Frandsen -93 | Københavns IF | .179 |
2 | q | 12.51 | Caroline Benfeldt Sørensen -02 | Roar Atletik | .504 |
3 | 12.87 | Amanda Bergsten -94 | Sparta | .868 | |
4 | 13.06 | Mie Mikkelsen -01 | Aabenraa IG | .060 | |
5 | 13.09 | Laura Friedeheim -91 | Frederiksberg IF | .082 | |
6 | 13.50 | Sofie Spiegelhauer -02 | Sparta | .498 |
# | Q | Navn | Team | BibNo | PB | SB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
HEAT 1 | |||||||
2 | 11.97 | Louise Østergård -94 | Randers Freja Atletik | 143 | 11.89 | 11.97 | |
3 | 12.21 | Zarah Buchwald -95 | Hvidovre AM | 74 | 12.02 | 12.21 | |
4 | 13.07 | Camilla Motzkus -97 | Odense Atletik | 112 | 11.97 | 13.07 | |
5 | 12.47 | Fredrikke Dam Larsen -91 | Randers Freja Atletik | 140 | 12.47 | 12.47 | |
6 | 12.71 | Mathilde Kreiberg Skou -02 | Aarhus 1900 | 292 | 12.71 | 12.71 | |
7 | 12.88 | Sarah Winther Jensen -99 | Skive AM | 163 | 12.66 | 12.88 | |
HEAT 2 | |||||||
2 | 13.14 | Sarah Kristensen -00 | Skive AM | 162 | 13.14 | 13.14 | |
3 | 12.86 | Ida Boel -00 | Esbjerg AM | 37 | 12.86 | 12.86 | |
4 | 12.27 | Thea Lyng Møller -01 | Aarhus 1900 | 301 | 12.27 | 12.27 | |
5 | 11.64 | Mathilde U Kramer -93 | Frederiksberg IF | 350 | 11.59 | 11.64 | |
6 | 12.39 | Annelouise Villum Jensen -96 | Aarhus 1900 | 267 | 12.16 | 12.39 | |
7 | 12.76 | Martha Danneskjold Rasmussen -02 | Aarhus 1900 | 289 | 13.04 | 12.76 | |
HEAT 3 | |||||||
2 | 12.62 | Amanda Bergsten -94 | Sparta | 166 | 12.62 | 12.62 | |
3 | 12.06 | Astrid Glenner-Frandsen -93 | Københavns IF | 84 | 11.98 | 12.06 | |
4 | 12.57 | Mie Mikkelsen -01 | Aabenraa IG | 243 | 12.56 | 12.57 | |
5 | 12.93 | Sofie Spiegelhauer -02 | Sparta | 219 | 12.93 | 12.93 | |
6 | 12.15 | Caroline Benfeldt Sørensen -02 | Roar Atletik | 148 | 12.15 | 12.15 | |
7 | 12.95 | Laura Friedeheim -91 | Frederiksberg IF | 49 | 12.95 | 12.95 |
# | Q | Navn | Team | BibNo | PB | SB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 11.64 | Mathilde U Kramer -93 | Frederiksberg IF | 350 | 11.59 | 11.64 | |
2 | 11.97 | Louise Østergård -94 | Randers Freja Atletik | 143 | 11.89 | 11.97 | |
3 | 12.06 | Astrid Glenner-Frandsen -93 | Københavns IF | 84 | 11.98 | 12.06 | |
4 | 12.15 | Caroline Benfeldt Sørensen -02 | Roar Atletik | 148 | 12.15 | 12.15 | |
5 | 12.21 | Zarah Buchwald -95 | Hvidovre AM | 74 | 12.02 | 12.21 | |
6 | 12.27 | Thea Lyng Møller -01 | Aarhus 1900 | 301 | 12.27 | 12.27 | |
7 | 12.39 | Annelouise Villum Jensen -96 | Aarhus 1900 | 267 | 12.16 | 12.39 | |
8 | 12.47 | Fredrikke Dam Larsen -91 | Randers Freja Atletik | 140 | 12.47 | 12.47 | |
9 | 12.57 | Mie Mikkelsen -01 | Aabenraa IG | 243 | 12.56 | 12.57 | |
10 | 12.62 | Amanda Bergsten -94 | Sparta | 166 | 12.62 | 12.62 | |
11 | 12.71 | Mathilde Kreiberg Skou -02 | Aarhus 1900 | 292 | 12.71 | 12.71 | |
12 | 12.76 | Martha Danneskjold Rasmussen -02 | Aarhus 1900 | 289 | 13.04 | 12.76 | |
13 | 12.86 | Ida Boel -00 | Esbjerg AM | 37 | 12.86 | 12.86 | |
14 | 12.88 | Sarah Winther Jensen -99 | Skive AM | 163 | 12.66 | 12.88 | |
15 | 12.93 | Sofie Spiegelhauer -02 | Sparta | 219 | 12.93 | 12.93 | |
16 | 12.95 | Laura Friedeheim -91 | Frederiksberg IF | 49 | 12.95 | 12.95 | |
17 | 13.07 | Camilla Motzkus -97 | Odense Atletik | 112 | 11.97 | 13.07 | |
18 | 13.14 | Sarah Kristensen -00 | Skive AM | 162 | 13.14 | 13.14 | |
19 | 11.94 | DNS | Ida Karstoft -95 | Sparta | 189 | 11.94 | 11.94 |
20 | 12.19 | DNS | Mette Graversgaard -95 | Aarhus 1900 | 294 | 11.90 | 12.19 |
21 | 12.68 | DNS | Signe Boelsmand -91 | Københavns IF | 100 | 12.68 | 12.68 |
22 | 12.79 | DNS | Mathilde Prietzel Nielsen -00 | Randers Freja Atletik | 145 | 12.14 | 12.79 |
23 | 13.07 | DNS | Caroline Elkjær -95 | Randers Freja Atletik | 137 | 12.39 | 13.07 |