DM • Esbjerg Stadion • Esbjerg
26-28 jul, 2019
Arrangør: Esbjerg AM
Sparta
# | BibNo | Result | Plac | Navn | Q | Øvelse | Klasse | Starttid | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 19 | 33.55.80 | 12 | Alexander S Nielsen -99 | 32.57 | 10000 meter • Finale | Mænd | Fredag kl. 19:00 | |
2 | 182 | 11.87 | 7 | Amalie Pfeiffer -01 | 12.40 | Kuglestød • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 16:10 | |
3 | 182 | 38.36 | 8 | Amalie Pfeiffer -01 | 44.12 | Diskoskast • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 14:25 | |
4 | 183 | 47.14 | 7 | Amanda L Rasmussen -97 | 49.68 | Hammerkast • Finale | Kvinder | Søndag kl. 11:30 | |
5 | 184 | 16.30 | 6 | Andreas Christoffersen -01 | 110 meter hæk • Finale | Mænd | Søndag kl. 12:45 | ||
6 | 185 | 54.28 | 3 | Andreas Ellegaard -93 | 57.73 | Diskoskast • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:55 | |
7 | 186 | 3.56.46 | 3 | Andreas Lindgreen -98 | 3.41.17 | 1500 meter • Finale | Mænd | Lørdag kl. 14:00 | |
8 | 187 | DNF | Anna Øbakke Lange -99 | 14.75 | 100 meter hæk • Indl. | Kvinder | Søndag kl. 11:35 | ||
9 | 187 | PB | 48.44 | 2 | Anna Øbakke Lange -99 | 45.31 | Spydkast • Finale | Kvinder | Søndag kl. 15:10 |
10 | 188 | PB | 56.59 | 1 | Annemarie Nissen -94 | 56.83 | 400 meter • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 14:20 |
11 | 188 | 1.01.78 | 2 | Annemarie Nissen -94 | 1.00.79 | 400 meter hæk • Finale | Kvinder | Søndag kl. 13:25 | |
12 | 189 | 65.81 | 1 | Arthur W Petersen -99 | 69.10 | Spydkast • Finale | Mænd | Søndag kl. 13:40 | |
13 | 190 | SB | 4.55 | 3 | Aske Valdemar Petersen -98 | 4.48 | Stangspring • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:25 |
14 | 191 | 7.43 (w:-0.1) | 2 | Benjamin Gabrielsen -95 | 7.61 | Længdespring • Finale | Mænd | Søndag kl. 14:50 | |
15 | 192 | 4.05 | 1 | Caroline Bonde Holm -90 | 4.10 | Stangspring • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 13:05 | |
16 | 193 | SB | 3.95 | 2 | Caroline Ranners -95 | 3.71 | Stangspring • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 13:05 |
17 | 194 | DNS | Casper Jørgensen -99 | 14.92 | Kuglestød • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:15 | ||
18 | 194 | 55.17 | 2 | Casper Jørgensen -99 | 56.56 | Diskoskast • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:55 | |
19 | 195 | SB | 58.19 | 2 | Celina Julin -94 | 57.27 | Hammerkast • Finale | Kvinder | Søndag kl. 11:30 |
20 | 196 | 1.58.36 | 2 | Christian Clausen -96 | 1.50.58 | 800 meter • Indl. | Mænd | Lørdag kl. 16:20 | |
21 | 196 | DNS | Christian Clausen -96 | 1.58.36 | 800 meter • Finale | Mænd | Søndag kl. 13:10 | ||
22 | 46 | 3.57.98 | 4 | Christoffer Boll -92 | 3.49.44 | 1500 meter • Finale | Mænd | Lørdag kl. 14:00 | |
23 | 46 | PB | 14.37.74 | 7 | Christoffer Boll -92 | 14.41.24 | 5000 meter • Finale | Mænd | Søndag kl. 15:00 |
24 | 197 | 2.13.36 | 3 | Dagmar Fæster Olsen -94 | 2.08.75 | 800 meter • Finale | Kvinder | Søndag kl. 13:00 | |
25 | 197 | PB | 4.32.61 | 2 | Dagmar Fæster Olsen -94 | 1500 meter • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 13:50 | |
26 | 198 | 6.12 (w:-1.2) | 14 | Dennis Bakari Mägi -95 | Længdespring • Finale | Mænd | Søndag kl. 14:50 | ||
27 | 198 | 13 | 15.28 (w:+2.9) | 2 | Dennis Bakari Mägi -95 | 14.81 | Trespring • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:20 |
28 | 199 | 4.98 (w:+3.4) | 13 | Ditte Schmidt -97 | 5.28 | Længdespring • Finale | Kvinder | Søndag kl. 12:50 | |
29 | 200 | 11.17 | 3 | Emil Frænde -00 | 10.92 | 100 meter • Indl. | Mænd | Lørdag kl. 12:30 | |
30 | 200 | 11.34 | 8 | Emil Frænde -00 | 11.17 | 100 meter • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:40 | |
31 | 200 | 6.62 (w:+0.6) | 8 | Emil Frænde -00 | 6.70 | Længdespring • Finale | Mænd | Søndag kl. 14:50 | |
32 | 201 | 12.18 | 2 | Emma Beiter Bomme -98 | 12.05 | 100 meter • Indl. | Kvinder | Lørdag kl. 12:15 | |
33 | 201 | 12.29 | 4 | Emma Beiter Bomme -98 | 12.18 | 100 meter • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 15:30 | |
34 | 201 | 24.77 | 1 | Emma Beiter Bomme -98 | 24.32 | 200 meter • Indl. | Kvinder | Søndag kl. 11:00 | |
35 | 201 | 24.62 | 2 | Emma Beiter Bomme -98 | 24.77 | 200 meter • Finale | Kvinder | Søndag kl. 14:35 | |
36 | 201 | DNS | Emma Beiter Bomme -98 | 400 meter • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 14:20 | |||
37 | 202 | 27.69 | 7 | Emma Vitale -93 | 27.08 | 200 meter • Indl. | Kvinder | Søndag kl. 11:00 | |
38 | 202 | PB | 1.03.17 | 14 | Emma Vitale -93 | 1.04.40 | 400 meter • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 14:20 |
39 | 203 | 11.10 | 1 | Festus Ansante -94 | 10.59 | 100 meter • Indl. | Mænd | Lørdag kl. 12:30 | |
40 | 203 | 11.00 | 2 | Festus Ansante -94 | 11.10 | 100 meter • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:40 | |
41 | 203 | DNS | Festus Ansante -94 | 21.81 | 200 meter • Indl. | Mænd | Søndag kl. 11:15 | ||
42 | 204 | 2.04.58 | 4 | Frederik Furstenberg -93 | 1.58.90 | 800 meter • Indl. | Mænd | Lørdag kl. 16:20 | |
43 | 205 | 11.02 | 1 | Frederik Schou -96 | 10.46 | 100 meter • Indl. | Mænd | Lørdag kl. 12:30 | |
44 | 205 | 11.00 | 1 | Frederik Schou -96 | 11.02 | 100 meter • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:40 | |
45 | 206 | 22.15 | 4 | Gustav Lundholm Nielsen -98 | 22.30 | 200 meter • Indl. | Mænd | Søndag kl. 11:15 | |
46 | 206 | 22.07 | 4 | Gustav Lundholm Nielsen -98 | 22.15 | 200 meter • Finale | Mænd | Søndag kl. 14:25 | |
47 | 206 | PB | 47.89 | 2 | Gustav Lundholm Nielsen -98 | 48.10 | 400 meter • Finale | Mænd | Lørdag kl. 14:35 |
48 | 207 | NM | Hannah Illum Petersen -00 | 5.47 | Længdespring • Finale | Kvinder | Søndag kl. 12:50 | ||
49 | 208 | DNS | Ida Karstoft -95 | 11.66 | 100 meter • Indl. | Kvinder | Lørdag kl. 12:15 | ||
50 | 208 | DNS | Ida Karstoft -95 | 23.57 | 200 meter • Indl. | Kvinder | Søndag kl. 11:00 | ||
51 | 209 | 49.85 | 6 | Jacob Hvorup -99 | 48.98 | 400 meter • Finale | Mænd | Lørdag kl. 14:35 | |
52 | 209 | PB | 54.62 | 2 | Jacob Hvorup -99 | 55.60 | 400 meter hæk • Finale | Mænd | Søndag kl. 13:35 |
53 | 210 | PB | 63.78 | 3 | Jakob Slipsager -93 | Spydkast • Finale | Mænd | Søndag kl. 13:40 | |
54 | 211 | 25.45 | 2 | Josephine Koch Jacobsen -03 | 25.07 | 200 meter • Indl. | Kvinder | Søndag kl. 11:00 | |
55 | 211 | 25.32 | 4 | Josephine Koch Jacobsen -03 | 25.45 | 200 meter • Finale | Kvinder | Søndag kl. 14:35 | |
56 | 211 | 5.75 (w:+0.2) | 3 | Josephine Koch Jacobsen -03 | 5.81 | Længdespring • Finale | Kvinder | Søndag kl. 12:50 | |
57 | 212 | 1.66 | 2 | Karla Schärfe -03 | 1.71 | Højdespring • Finale | Kvinder | Søndag kl. 13:45 | |
58 | 213 | 54.09 | 1 | Kathrine Bebe -91 | 56.21 | Diskoskast • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 14:25 | |
59 | 57 | PB | 18.34.57 | 7 | Kathrine Højgaard Hansen -95 | 5000 meter • Finale | Kvinder | Søndag kl. 13:50 | |
60 | 214 | PB | 55.00 | 3 | Katrine Koch Jacobsen -99 | 53.76 | Hammerkast • Finale | Kvinder | Søndag kl. 11:30 |
61 | 215 | DNS | Kenneth Pedersen -97 | 2.05 | Højdespring • Finale | Mænd | Søndag kl. 11:45 | ||
62 | 216 | 3.45 | 4 | Laura Louise Grønbech -99 | 3.55 | Stangspring • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 13:05 | |
63 | 217 | 5.16 (w:+0.3) | 10 | Laura Tølløse -97 | 5.32 | Længdespring • Finale | Kvinder | Søndag kl. 12:50 | |
64 | 217 | 9 | 11.42 (w:+1.9) | 8 | Laura Tølløse -97 | 11.38 | Trespring • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 13:00 |
65 | 28 | 41.54.70 | 4 | Laura Victoria Schulz -99 | 10000 meter • Finale | Kvinder | Fredag kl. 19:45 | ||
66 | 218 | 3.75 | 3 | Line R Jensen -92 | 3.90 | Stangspring • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 13:05 | |
67 | 219 | 53.29 | 2 | Lisa Brix Pedersen -96 | 55.96 | Diskoskast • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 14:25 | |
68 | 220 | 53.11 | 4 | Louise Odgaard -93 | 53.75 | Hammerkast • Finale | Kvinder | Søndag kl. 11:30 | |
69 | 47 | 15.36.65 | 13 | Mads Skaaning -95 | 15.30.90 | 5000 meter • Finale | Mænd | Søndag kl. 15:00 | |
70 | 58 | SB | 4.44.49 | 5 | Maria Larsen -96 | 4.51.75 | 1500 meter • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 13:50 |
71 | 58 | 17.57.87 | 6 | Maria Larsen -96 | 17.20.58 | 5000 meter • Finale | Kvinder | Søndag kl. 13:50 | |
72 | 221 | 59.86 | 7 | Marie Falkebo Jensen -03 | 57.87 | 400 meter • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 14:20 | |
73 | 221 | 2.26.58 | 6 | Marie Falkebo Jensen -03 | 2.18.44 | 800 meter • Finale | Kvinder | Søndag kl. 13:00 | |
74 | 222 | 12.42 | 2 | Marie Høgh Larsen -03 | 12.32 | 100 meter • Indl. | Kvinder | Lørdag kl. 12:15 | |
75 | 222 | 12.66 | 6 | Marie Høgh Larsen -03 | 12.42 | 100 meter • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 15:30 | |
76 | 222 | 25.50 | 4 | Marie Høgh Larsen -03 | 25.45 | 200 meter • Indl. | Kvinder | Søndag kl. 11:00 | |
77 | 222 | 25.42 | 5 | Marie Høgh Larsen -03 | 25.50 | 200 meter • Finale | Kvinder | Søndag kl. 14:35 | |
78 | 223 | 15.29 | 4 | Massin Ait Bouziad -95 | 15.21 | 110 meter hæk • Finale | Mænd | Søndag kl. 12:45 | |
79 | 223 | PB | 7.03 (w:+0.1) | 4 | Massin Ait Bouziad -95 | 6.82 | Længdespring • Finale | Mænd | Søndag kl. 14:50 |
80 | 223 | 11 | 14.98 (w:+3.5) | 3 | Massin Ait Bouziad -95 | 14.14 | Trespring • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:20 |
81 | 20 | 31.57.03 | 6 | Morten Green -87 | 31.08 | 10000 meter • Finale | Mænd | Fredag kl. 19:00 | |
82 | 224 | DNS | Nick Rostgaard Jensen -91 | 800 meter • Indl. | Mænd | Lørdag kl. 16:20 | |||
83 | 224 | 3.55.54 | 1 | Nick Rostgaard Jensen -91 | 3.46.52 | 1500 meter • Finale | Mænd | Lørdag kl. 14:00 | |
84 | 225 | SB | 6.68 (w:+0.6) | 6 | Nicolai Lind Andersen -98 | 6.63 | Længdespring • Finale | Mænd | Søndag kl. 14:50 |
85 | 226 | 51.03 | 1 | Nicolai Trock Hartling -94 | 50.41 | 400 meter hæk • Finale | Mænd | Søndag kl. 13:35 | |
86 | 227 | 11.72 | 6 | Nikolaj Graves -98 | 11.41 | 100 meter • Indl. | Mænd | Lørdag kl. 12:30 | |
87 | 227 | 16.04 | 5 | Nikolaj Graves -98 | 15.71 | 110 meter hæk • Finale | Mænd | Søndag kl. 12:45 | |
88 | 227 | PB | 4.65 | 2 | Nikolaj Graves -98 | 4.54 | Stangspring • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:25 |
89 | 227 | 6.40 (w:+1.0) | 11 | Nikolaj Graves -98 | 6.44 | Længdespring • Finale | Mænd | Søndag kl. 14:50 | |
90 | 228 | DNS | Oliver Chabert -99 | 11.12 | 100 meter • Indl. | Mænd | Lørdag kl. 12:30 | ||
91 | 228 | 14.81 | 2 | Oliver Chabert -99 | 14.77 | 110 meter hæk • Finale | Mænd | Søndag kl. 12:45 | |
92 | 228 | NM | Oliver Chabert -99 | 4.90 | Stangspring • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:25 | ||
93 | 229 | 11 | 14.71 (w:+3.5) | 4 | Peder Pawel Nielsen -88 | 15.58 | Trespring • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:20 |
94 | 230 | DNS | Philip Braun -90 | 22.67 | 200 meter • Indl. | Mænd | Søndag kl. 11:15 | ||
95 | 230 | 48.90 | 4 | Philip Braun -90 | 48.79 | 400 meter • Finale | Mænd | Lørdag kl. 14:35 | |
96 | 231 | DNS | Rasmus Wejnold Jørgensen -89 | Stangspring • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:25 | |||
97 | 21 | 32.44.01 | 11 | Richard D Jensen -85 | 31.55.03 | 10000 meter • Finale | Mænd | Fredag kl. 19:00 | |
98 | 232 | 1.72 | 1 | Rikke Andersen -98 | 1.79 | Højdespring • Finale | Kvinder | Søndag kl. 13:45 | |
99 | 233 | 15.46 | 2 | Sandra Böll -94 | 14.54 | 100 meter hæk • Indl. | Kvinder | Søndag kl. 11:35 | |
100 | 233 | 15.18 | 3 | Sandra Böll -94 | 15.46 | 100 meter hæk • Finale | Kvinder | Søndag kl. 12:35 | |
101 | 233 | 12.81 | 6 | Sandra Böll -94 | 13.98 | Kuglestød • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 16:10 | |
102 | 234 | 11.09 | 3 | Sebastian Pedersen -97 | 11.10 | 100 meter • Indl. | Mænd | Lørdag kl. 12:30 | |
103 | 234 | 11.34 | 7 | Sebastian Pedersen -97 | 11.09 | 100 meter • Finale | Mænd | Lørdag kl. 15:40 | |
104 | 234 | 7.51 (w:+1.0) | 1 | Sebastian Pedersen -97 | 7.65 | Længdespring • Finale | Mænd | Søndag kl. 14:50 | |
105 | 59 | SB | 16.55.22 | 4 | Simone Glad -90 | 17.15.91 | 5000 meter • Finale | Kvinder | Søndag kl. 13:50 |
106 | 46.80 | 1 | Sparta | 4 x 100 meter stafet • Finale | Kvinder | Lørdag kl. 16:40 | |||
107 | 40.71 | 2 | Sparta | 4 x 100 meter stafet • Finale | Mænd | Lørdag kl. 16:50 | |||
108 | 3.51.64 | 1 | Sparta | 4 x 400 meter stafet • Finale | Kvinder | Søndag kl. 15:50 | |||
109 | 3.12.57 | 1 | Sparta | 4 x 400 meter stafet • Finale | Mænd | Søndag kl. 16:00 | |||
110 | 29 | 38.00.77 | 2 | Stine Muldbak Andersen -91 | 37.30 | 10000 meter • Finale | Kvinder | Fredag kl. 19:45 | |
111 | 235 | 13.86 | 1 | Thea Haahr -91 | 13.51 | 100 meter hæk • Indl. | Kvinder | Søndag kl. 11:35 | |
112 | 235 | 13.73 | 1 | Thea Haahr -91 | 13.86 | 100 meter hæk • Finale | Kvinder | Søndag kl. 12:35 | |
113 | 236 | 21.98 | 3 | Tobias Gorgone Larsen -00 | 22.15 | 200 meter • Indl. | Mænd | Søndag kl. 11:15 | |
114 | 236 | 21.84 | 3 | Tobias Gorgone Larsen -00 | 21.98 | 200 meter • Finale | Mænd | Søndag kl. 14:25 | |
115 | 237 | SB | 5.31 (w:+0.9) | 9 | Victoria Lee Lendal -02 | 5.26 | Længdespring • Finale | Kvinder | Søndag kl. 12:50 |
116 | 238 | 55.60 | 5 | Vitus Lei Hansgaard -01 | 59.91 | Spydkast • Finale | Mænd | Søndag kl. 13:40 | |
117 | 239 | 2.03.08 | 2 | William Devantier -00 | 1.52.83 | 800 meter • Indl. | Mænd | Lørdag kl. 16:20 | |
118 | 239 | 2.02.01 | 3 | William Devantier -00 | 2.03.08 | 800 meter • Finale | Mænd | Søndag kl. 13:10 |